Sevgili Ortağım

Yeni kurulan girişimlerin kısa ömürlü olmasının en temel nedeninin “ortaklık ve yönetim” sorunu olduğu söylenilmektedir. Harika girişim fikirlerinin hayata geçmesinde bu fikrin bir ucundan tutacak kimselerin bir araya gelmesi birliktelik gücü yaratır. Nitekim girişimlerin çok büyük bir kısmı ortaklıklarla kurulur. Ancak kurulan ortaklığın sağlıkla hayata geçirilmesinde ve sürdürülebilmesinde ortakların birbiri ile uyumu, iyi anlaşmaları önemlidir.

Ortakların uyumu konusunda çalışmalar yapan Noam Wasserman, girişimin kurulduğu coşkulu günlerde, ortaklarda işe ait en iyi senaryo üzerinden hareket etme eğilimi olduğunu ancak girişimin kurulmasının hemen ardından işlerin en iyi senaryoya uygun gelişmediğini söylüyor. Ek olarak, “girişim çabalarının ilk günlerinde kimin ne kadar payının olacağına, kimin ne kadar katkı sağlayacağına ve kimin ne kadar maaş alacağına ilişkin hayli gergin konuşmaları yapabilenler, gelecekte daha hararetli konuları da sağlıkla aşabilirler” diyor. Girişimci ortakların her birinin eşit maaş alma durumu girişimin başında geçerliyken zaman ilerledikçe ortakların katkıları dikkate alınarak maaş farklılıkları yapıldığını ortaya koyan ve bunun haklı nedenlerini açıklayan Wasserman’ın konuşmasını www. ecorner.stanford.edu/authorMaterialInfo.html?mid=3026 adresinden izleyebilir, çok yararlı bulduğum bloğunu www. noamwasserman.com/blog/ adresinden takip edebilirsiniz.

Kol Kırılır Aile İçinde

Dünya’da yaşanan temel eğilim girişimcinin yakın çevresindeki eşi-dostu ile ya da ailesi ile girişim kurduğunu ortaya koyuyor. Türkiye bu ifadeden istisna değil, bilakis hayli içinde. Kültürümüz, geniş aile yapımız iş ortaklıklarını besliyor. Geçmişte bir ara işletmeleri başarısızlığa götüren nedenlere akademik ilgi duymuştum. Büyük aile girişimlerinin miras kavgaları, yönetim kararlarına katılamama durumları, elti ve gelin sorunları gibi nedenlerle son bulduklarını gözlemlemiştim. Aile içi ortaklıklar yoluyla kurulacak girişimler için öneri Aile Anayasası oluşturmaktır. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız okumalarınıza bu kısa bilgilendirmeden başlayabilirsiniz. www. aso.org.tr/kurumsal/media/kaynak/TUR/yayinlarimiz/ aso_aileanayasasi.pdf

Fikir Girişimcisi Olmak

Dünya girişimcilik gündemindeki son ayların hayli sıcak konusu olan ve dikkatleri çekebilecek bir konu “fikir girişimcisi” olmak.Herkesin şahane fikirleri var; girişime dönüşmeyen, iş dünyası uygulamalarına giremeyen. Fikir girişimcileri kimlerdir? Fikir girişimcisi nasıl tanımlanır? diye düşünmüş olabilirsiniz. Fikir Girişimcileri, çok inandıkları bir fikirle hareket eden, dünyayı değiştirmek, bir şekilde fark yaratmak isteyen kimselerdir. Başkaları üzerinde güç uygulamak, çok büyük kazançlar sağlamak gibi amaçları yoktur, sadece ve sadece Dünya’yı değiştirmek isterler. Dünyayı değiştirirken, insanların düşünce sistemlerini ve davranışlarını sundukları fikirle değiştirmek istedikleri için bir anlamda hali hazırda yapılana aykırılıklar getiren kimselerdir. Fikirleri öylesine yenilikçi, öylesine dönüştürücüdür ki iş dünyası onlardan ilham alır, fikirleri doğal akışında iş dünyasının bir parçası oluverirler.

“Bir ayakkabıya bir ayakkabı” fikrinin sahibi Blake Mycoskie, LinkedIn’in düşünürü Reid Garrett Hoffman, ameliyat öncesi kontrol listesi yapmak gibi son derece basit bir fikri Tıp gündemine taşıyan Atul Gawande, TED Talks’ın kurucusu Richard Saul Wurman birer fikir girişimcisi örneği olarak incelenebilirler.

mininot21. yüzyılın kariyer listesinde fikir girişimciliğinin hayli popüler olacağını söyleyen araştırmacı Butman, eğer sahip olduğunuz fikir sizi heyecanlandırıyorsa ve zeki kimselerle tüm gün konuşabilecek, onların ilgisini koruyacak birikime sahipseniz, hemen bir sağlam iskelet oluşturmanızı, sizin zihninizde soyut olan fikri mümkün olduğunca somutlaştırmanızı, stratejiler, metodlar ve kuralları olan bir fikir sistemi yaratmanızı öneriyor ve ekliyor: “Eğer büyük paralar kazanmak sizi güdüleyen en büyük istekse başarılı bir fikir girişimcisi olmanız zordur.” Butman’ın hayli faydalı bulduğum röportajlarını “John Butman Video” anahtar kelimelerini kullanarak izlemenizi öneririm.

Kadınların yaşı sorulmaz tarihinde Eskişehir’de doğmuşum. Dünya’ya geliş şeklim bile ters olduğundan mı nedir bilmiyorum, “ters yüz” bakıyorum pek çok şeye. Sıradan yaşamın; sıradan çocuklarındanım. “Öğretmen” kelimesinin çok hakkını veren babamla “sevgi” jenaratörü annemin yetiştirdiği iki temiz çocuktuk biz kardeşimle. Ticaret konuşulan bir evde, ticaretin eğitimini alarak (Anadolu Üniversitesi İİBF) büyüdüm, yüksek lisans (Anadolu Üniversitesi SBE) yaparken pazarlama bilimine gönül verdim. İngiltere’de (The University of Sheffield) strateji konulu doktora tezimi yazarken aslında her şeyin “tüketici” için olduğunu keşfettim; ve onu mutlu edecek şeylere kaydı aklım. Şimdi ne yazsam-çizsem; ne araştırsam içinde tüketici-duygu-zihin ve markalar var. Anadolu Üniversitesi’nde pazarlama, marka ve tüketici davranışı derslerine giriyorum ve… Yaptığım işi çok seviyorum.

Related Posts

1 Response
  1. Ara eleman ülkesi olarak konumlandırılmaya çalışılan bir ülkenin gençleri de olsak, sizler sayesinde yine de ümitleniyor işte insan… 🙂 Fikir girişimciliği kulağa inanılmaz keyifli geliyor.
    Elinize, zihninize sağlık hocam. Sadece “her zamanki gibi” diyebiliyorum…

Leave a Reply

My New Stories