Girişim İçin Fon Bulmak

Bu sayıda girişimcilik deryasına hangi koydan bakacağıma bir TV programı sırasında karar verdim. Programda genç tekno-girişimciye üniversite öğrencileri sorular soruyorlar
ve “bizim de şahane fikrimiz var ancak yatırımcı bulamıyoruz” diye dert yanıyorlardı. Girişimci olmak isteyenlerin önündeki büyük engellerden biri finansman gibi görünmekteydi. Finansman bulma güçlüğü ile ilgili olarak genç girişimcilere rehberlik eden http://www.youngentrepreneur.com web sitesinde Matthew Toren’in söylediklerinden esinlenlenerek iş fikrinizi hayata geçirmede şu önerileri sunmak mümkün:

akil

1. Geliriniz: İşiniz varsa girişiminiz size para kazandırana kadar işten ayrılmayın.

2. Tasarruflarınız: İşe başlamadan önce mümkün olduğunca tasarruf etmeye bakın.

3. Küçülün: Kişisel harcamalarınız (mesela kira, otomobil ödemesi) çok yüksekse para biriktirmek mümkün değildir. Bir süre “öğrenci modunda” yaşamanız gerekebilir.

4. Hibe, bağış gibi kaynaklar arayın: Avrupa Topluluğu, ticaret odaları ve benzeri kurumların politikalarını yakından takip edin.Banka, üniversite ve diğer kurumların fikir yarışmalarının peşinden de koşabilirsiniz.

5. Devlet desteklerini takip edin, gündemi bilin.

6. Kredi çekmek ya da kredi kartınız: Çok büyük olmamak kaydıyla kredi çekmeyi ya da kredi kartınızı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Kart ücreti almayan, faizi düşük banka seçimi önemlidir.

7. Bireysel yatırımcılardan fon bulmak: Akrabalar, anne- baba en önce akla gelen yatırımcılar. Ancak günümüzde çok daha geniş bir yatırımcı kitlesine internet aracılığı ile ulaşmak mümkün. Dünya’daki örnekleri ile Kickstarter, Indiegogo, gofundme gibi iş fikrilerine finans sağlama platformları mevcut. Kavram Dünya yazınında “crowdfunding” diye geçiyor, araştırmak isteyebilirsiniz. Ülkemizdeki uygulamaları henüz sınırlı ancak iş fikrine Türkiye sınırları dışından kaynak bulmak mümkün, fikri korumak ve dikkatli olmak şartıyla.

8. Eldekileri paraya dönüştürün: Para edecek ve vaz geçebileceğiniz şeyleri satın. Eş dosttan da İnternet’te satmak üzere kullanmadıklarını toplamanız mümkün.

9. Satmaya başlayın: Ön satışlar yapmak, siparişleri önceden almak ürün ya da hizmetiniz mükemmel formunda değilken iyileştirmeler yapacağınızın sözünü verip satışlar
yapmak mümkün.

Mutlu Yıllar: İş Dünyasında Özel Günler Ekonomisi

Her yılbaşı, bayram ya da özel gün öncesi haber bültenlerinin en bilindik konusu hareketlenen pazardır. Üstelik tüm Dünyada özel günlerde tüketim, hızlanan alımlar, artan cirolar haber yapılır. Çünkü özel günler çok ciddi ciro artışları yaratır. Hatta bazı özel günler belirli ürünlerin ve sektörlerin lokomotifidir. Mesela, Amerika’da şükran günü için 248 milyon hindi tüketildiği söyleniyor. Kuruyemiş sektörü yılbaşından ve aşure gününden ciddi anlamda kazanç sağlıyor.

demir

Bayram, seyran, anneler, babalar, sevgililer günlerinde, yeni yıl başlangıcında kişi başına harcama miktarının arttığı bir gerçek. Öyle ki toplam gelirlerin %50’sinin özel günlerde kazanıldığı sektörlerden söz ediliyor. Ancak unutmamak gerekir ki bazı sektörler bu günlerden büyük kazançlar elde ederken bazıları da durgunluk dönemine giriyor. İş dünyasında zamanlama önemlidir. Aynı fikir zamana bağlı olarak farklı kaderler yaşayabilir. Yaşanılacak kaderin içeriği ise müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine
göre şekillenir.

 Sizin bayram ne zaman?

Bu noktada yeni bir girişimle işe başlayacak olanlara “sizin bayramınız ne zaman?” diye sormak, “Düşündüğünüz iş kolu için en uygun zaman nedir?” sorusunu gündeme taşımak uygun olacaktır. Girişim zamanlaması ile fon bulma konusunu ilişkilendiren, ele aldığımız konuya farklı bir bakış açısı sunan Jerry Kaplan’ın konuşma
linkini dinlemeniz üzere dikkatinize sunalım. Linki kullanarak konuşmanın farklı temalarını de dinlemeniz mümkün. Jerry Kaplan: Zamanlama Önemlidir-Timing is Important konulu konuşması:

http://www.academicearth.org/lectures/timing-is-important-same-idea-can-have-different-fates

not

**Referans vermeden alıntı yapmayınız.

Sayi3_1

 

Kadınların yaşı sorulmaz tarihinde Eskişehir’de doğmuşum. Dünya’ya geliş şeklim bile ters olduğundan mı nedir bilmiyorum, “ters yüz” bakıyorum pek çok şeye. Sıradan yaşamın; sıradan çocuklarındanım. “Öğretmen” kelimesinin çok hakkını veren babamla “sevgi” jenaratörü annemin yetiştirdiği iki temiz çocuktuk biz kardeşimle. Ticaret konuşulan bir evde, ticaretin eğitimini alarak (Anadolu Üniversitesi İİBF) büyüdüm, yüksek lisans (Anadolu Üniversitesi SBE) yaparken pazarlama bilimine gönül verdim. İngiltere’de (The University of Sheffield) strateji konulu doktora tezimi yazarken aslında her şeyin “tüketici” için olduğunu keşfettim; ve onu mutlu edecek şeylere kaydı aklım. Şimdi ne yazsam-çizsem; ne araştırsam içinde tüketici-duygu-zihin ve markalar var. Anadolu Üniversitesi’nde pazarlama, marka ve tüketici davranışı derslerine giriyorum ve… Yaptığım işi çok seviyorum.

Related Posts

Leave a Reply

My New Stories